شهرآفرینی مرکز اخبار و مقالات برندینگ شهری، منطقه ای، ملی | Place Branding News Center

وضعیت تهران در برندینگ شهری اینترنتی برندسازی

وضعیت تهران در برندینگ شهری اینترنتی

فرض کنیم که شما به عنوان یک شهروند ایرانی تمایل دارید تا با پایتخت کشورتان آشنا شوید و تهران را بیشتر و بهتر بشناسید.

ساده ترین و بهترین راه استفاده از جستجوگر گوگل با کلمه «تهران» است. با این روش سایت هایی مانند تهران-ویکی پدیا، دانشگاه تهران، شهرداری تهران، ... در صفحه اول و در صفحات بعدی تا صفحه 10 سایت سازمانها در اختیارتان گذاشته می شود. بعد از ساعتها جستجو در سایت های مختلف خسته و درمانده دست از تهران شناسی بر می دارید و به سراغ عکس های تهران در گوگل می روید تا از طریق عکس ها کمی با تهران آشنا شوید اما در آنجا نیز محتوای ارزشمندی نمی یابید و بیشتر با تصاویر  ساختمانهای سر به فلک کشیده و ساخت و سازهای تهران و یا آسیب های اجتماعی و شهری تهران مواجه می شوید.

در چنین شرایطی یکی از دوستان خارجی شما از طریق گوگل هنگ آوت از شما اطلاعاتی درباره تهران می خواهد تا سفری به ایران داشته باشد و جاذبه های گردشگری ایران را ببیند. شما مجددا سراغ جستجوگر گوگل می روید و این بار با کلمه Tehran سعی می کنید اطلاعات مناسبی برای دوستتان بیابید و در اختیارش قراردهید، اما باز شما مایوس می شوید و دست خالی با اطلاعاتی پراکنده و نامناسب برگشته و از دوستتان عذرخواهی می کنید.

 

این مشکل درباره تمامی شهرهای ایران صدق می کند و شما به عنوان شهروند ایرانی توانایی شناختن کشورتان را ندارید. شما نمی توانید منابع طبیعی و محیط زیست، فضاهای گردشگری تاریخی-فرهنگی-طبیعی-...، هتل ها و تفریحگاهها، شخصیت های کشور، هنرمندان و آثار هنری، مراکز آموزشی و پژوهشی، آسمان و دریای کشور، حیوانات و پرندگان و درختان و گلهای کشور و .... را نمی توانید از طریق اینترنت شناسایی کنید و نسبت به هویت ملی خود شناخت دقیق تری بدست آورید.

تهران پایتخت ایران است و بدیهی است که همه شهروندان تمایل به شناخت کاملی از آن دارند و هر گردشگر یا سرمایه گذار خارجی که قصد ورود به ایران داشته باشد نیاز به شناخت درستی از تهران خواهد داشت. اما برند شهری تهران در اینترنت مورد غفلت واقع شده است و تصویری یکسان، جذاب، قابل رقابت، و فراگیر از تهران در اینترنت عرضه نشده است.

معلوم است که اهمیت و نقش برندینگ شهری در فضای اینترنت برای هیچ یک از شهرهای کشور شناخته شده نیست ولی تهران الگوی عملی سایر شهرهای کشور در مباحث توسعه شهری است و نماینده کشورمان در عرصه بین المللی. تهران بدون برندشهری اینترنتی توانایی جایگاه سازی خود را در داخل و خارج از کشور نخواهد داشت.

برندسازی اینترنتی تهران فرصت های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی جدید و اثربخشی را برای مدیریت شهری و شهروندان تهرانی خلق می کند و باید جدی گرفته شود.

ارسال دیدگاه


هنوز دیدگاهی به ثبت نرسیده است.